Aktuálně je na stránce zobrazeno 16 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #4451 Odpovědět
      petr
      Člen

      Děkuji Adminovi 😎 , že mi přidělil samostatnou sekci, kde mohu své poznatky z prozatimní cesty dát k dispozici všem stejně zapáleným.

      Zkopíruji zde ještě ten úvod, který jsem unáhleně šoupnul jako normální příspěvěk.
      Omluvte v počátku i moje moderování sekce, musím se to naučit 😉 .
      Ahoj všem,
      jak jsem slíbil začnu zde postupně zveřejňovat veškeré info k praktickému přechodu na jiný život. Veškeré info zde uvedené prosím sdílet co nejvíce, co nejvíce kriticky ale selským rozumem zhodnotit nedostatky a navrhnovat jiné řešení o kterým zatím nevím.

      Věřím, že mnoho aktuálně “mrtvých” duší už maká na realizaci svých snů.
      Jinak si to nedovedu vysvětlit, že např. takový permaweb.cz má ten potřebný život, který zde už delší dobu není. Ale není se čemu divit, když víme proč.

      Já začal před třemi roky (díky tomuto webu) a konečně příští rok začnu, po šílených 3 letech hledání, vyřizování změny pozemku z pole na stavební parcelu, také stavět. A mám zatím štěstí i na sousedy, kteří jsou mladí lidé se stejnými pohledy na svět. Takže až tak sám nebudu.

      A abych potěšil snad všechny. Bude to stavění za minimální peníz – v začátku bez jakékoliv půjčky či hypotéky. Vše z řádných skoro 10 letých úspor.
      Budu řešit i finační otázky každé části, takže snad to bude přínosné i pro ostatní.

      Jako stavař se budu snažit poskytnout co nejvíce znalostí ze svého oboru a očekávám, že ve Vás najdu podporu v ostatních oblastech budování jak uspořit, co se hodí či nikoliv. Věřím, že se najde hodně lidí i z mého oboru a naučí mne něčemu novému a předem jim za to děkuji.
      Takže nebojte se zeptat a zároveň mi dejte trochu času na zpracování dotazu. Potřeboval bych, aby den měl alespoň 72 hodin, abych stihnul vše co potřebuji.

      Zatím budu vše dávat zde, časem chci umístit vše někde, kde to bude moci člověk trochu více organizovat, přidávat soubory, tento web (verze) k tomu není zrovna nakonfigurovatelný.

      Hlavně musíme sdílet, bez toho nic nedokážeme. Každý může pomoci znalostmi ze svého oboru a tím vše propojit v jeden použitelný celek. Na mnoha webech jsou jen fotky, malý pokec – ale málokde jsou návody jak to udělat apod..

    • #6418 Odpovědět
      elerik
      Člen

      Hezký úvod. My už rok budujeme.
      Místo stavby jsme umístili stavební buňku a zaměřujeme se spíš na stromy a zeleň. Uvažovali jsme stylem. Když se chce dům vyroste do roka. Ale stromy rostou mnoho let, A tak sázíme stromy a keře a až začnem být trochu spokojeni s porostem začneme řešit detailněji bydlení. Naše odkládání teda má i ten důvod, že vyjednat patřičná povolení v naší oblasti bude dost zábavný … chichi. Sousedy tam nemáme, jsme tam sami. I to se podepisuje na myšlení. Uvítali by jsme sousedy 🙂 … spolubojovníky. Nezačínali jsme na holém poly, ale máme tam vysoké stromy, celkem pestrou louku, spoustu růží a bezu. Půdu máme písčito jílovitou, vrchních 10 cm je celkem úprodných. Ale nikdo tam nikdy nic nedělal jen se přes to jezdilo. Takže místama dost udusané.
      Co nám leží v hlavě je voda. Naše situace je taková, že nejbližší zdroj je cca 200 metrů. Cokoli kopat by vyšlo velmi draho, takže zvažujeme studnu. Elektřinu neřešíme. Vařit se dá i na plynu. Zatím tam nebydlíme, spíš je to taková chalupa 🙂

    • #6419 Odpovědět
      petr
      Člen

      @elerik wrote:

      Hezký úvod. My už rok budujeme.
      Místo stavby jsme umístili stavební buňku a zaměřujeme se spíš na stromy a zeleň. Uvažovali jsme stylem. Když se chce dům vyroste do roka. Ale stromy rostou mnoho let, A tak sázíme stromy a keře a až začnem být trochu spokojeni s porostem začneme řešit detailněji bydlení. Naše odkládání teda má i ten důvod, že vyjednat patřičná povolení v naší oblasti bude dost zábavný … chichi. Sousedy tam nemáme, jsme tam sami. I to se podepisuje na myšlení. Uvítali by jsme sousedy 🙂 … spolubojovníky. Nezačínali jsme na holém poly, ale máme tam vysoké stromy, celkem pestrou louku, spoustu růží a bezu. Půdu máme písčito jílovitou, vrchních 10 cm je celkem úprodných. Ale nikdo tam nikdy nic nedělal jen se přes to jezdilo. Takže místama dost udusané.
      Co nám leží v hlavě je voda. Naše situace je taková, že nejbližší zdroj je cca 200 metrů. Cokoli kopat by vyšlo velmi draho, takže zvažujeme studnu. Elektřinu neřešíme. Vařit se dá i na plynu. Zatím tam nebydlíme, spíš je to taková chalupa 🙂

      O tom to je – o startovacích podmínkách. V místě kde ani pes neštěkne je celkem pohoda pomalu cokoli budovat, protože:
      – nemáte tam jiné lidi v okolí, kteří by mohli dělat zle a škodit
      – nejsou tedy ani oči, které by nahlásili např. i nějakou tu stavbu bez povolení a za pár let to zaroste a nikdo si toho ani nevšimne, případně se to pak prohlásí, že už to tam stojí delší dobu. I na tu buňku byste měli mít povolení…..ale kde není nic vidět je to ok.
      – můžete budovat a budovat a taky se může stát, že nic víc než budování stromků a zeleně neuděláte, prostě Vám to v tak vzdáleném místě nepovolí ani SÚ ani odbor ŽP.
      Pokud nebudete farmařit, pak se to dá ošetřit.

      No a budovat, nekdě něco jen pro to abych se na tu krásu jezdil jen dívat o víkendu?
      Moc toho člověk nevyřeší. Bez možnosti žít na svém pozemku je to furt jen částečné řešení, ale i to má svou duševní váhu.

      Každý musí svou situaci zhodnotit a stanovit co od toho čekají a jaké jsou možnosti.
      Každopádně přeji ať Vám to vyjde. A za ostatní prosím – dejte zde foto jako ispiraci pro ostatní a vůbec neuvádějte kde to máte. Soukromí je třeba si chránit, protože to pak dává člověku tu svobodu pro tvoření.

    • #6420 Odpovědět
      elerik
      Člen

      jistě, v galerii mám pár fotografií 🙂
      Startovací podmínky jsou extrémně důležité. Ale ve finále stejně vše zlstává na srdci. Nám se ten pozemek prostě líbil a cítili jsme, že to je to co hledáme. Dokud člověk nezačne kalkulovat, sčítat a odčítat vidí věci tak jak jsou. Ryze a čistě. Je důležité zůstat právě u tohoto. Dokud to člověk totiž takhle vnímá, jaksi se dějou události tak, že se plní vše co chce. I kdyby to mělo znamenat odstěhovat se na Měsíc. Nic není nemožné.

    • #6421 Odpovědět
      elerik
      Člen

      Dobře a teď teda něco k praxi.
      Čistil jsem některé části pozemku od bezu. Respektive, bez který šel jsem vykopal a zasadil na hranici pozemku, aby se stal součástí plotu. Zkušenosti s tímhle mám takové, že to jakékoli rostliny nemají moc rády, zpřetrhají se kořeny, a strašně rychle vadnou. K mému překvapení, ale bez prokázal velikou hoouževnatost. Prováděl jsem to když už byl zalistněný. Všechno uschlo, ale kořeny se stihly zapustit v novém místě a teď už jsou nové výhonky téměř půl metru vysoké. Dle toho co vidím u bezů, které jsem jen zkosil a nepřesadil tak příští rok budou mít už tak dva metry. Je to velice rychlý, celkem užitečný a hustý základ do živého plotu. Další zajímavosti, které jsem si všiml, že na ty uschlé větve velmi rádi obsazovali ptáci a v okolí těchto pahýlů se rozšířila rozmanitost rostlin a možná i keřů.
      Možná v tom ale hrál roli Měsíc. Možná jsem trefil dny panny nebo lva. Ale to jsem se dočetl teprve před nedávnem. Jiné rostliny, například nalezené ořešáky uschly a zatím nevím zda se chytili či ne. Fotky dodám 🙂

    • #6422 Odpovědět
      petr
      Člen

      @elerik wrote:

      jistě, v galerii mám pár fotografií 🙂
      Startovací podmínky jsou extrémně důležité. Ale ve finále stejně vše zlstává na srdci. Nám se ten pozemek prostě líbil a cítili jsme, že to je to co hledáme. Dokud člověk nezačne kalkulovat, sčítat a odčítat vidí věci tak jak jsou. Ryze a čistě. Je důležité zůstat právě u tohoto. Dokud to člověk totiž takhle vnímá, jaksi se dějou události tak, že se plní vše co chce. I kdyby to mělo znamenat odstěhovat se na Měsíc. Nic není nemožné.

      stejně tak jsem vybíral pozemek i já – oči, cit a ověření možné stavby RS. To stačilo v době pořízení pozemku. Takže souhlas s první částí – pořízení pozemku.

      Jinak bez je lehce pionýrská rostlina, která se když se jednou někde zakoření tak se udrží, dokud ji doslova nevybagruješ ze země. Ale osobně jej mám rád pro jaho lahodné květy v čaji, funguje docela i proti molům a taky i plody se dají dobře využít.

      Kouknul jsem na fotky, je to už pěkně odlehlá divočina s krásným výhledem. Západy či východy slunce tam musí být úplně super. No a velká pomoc je ten přístřešek. Pokud je to starší evidovaná stavba, tak máte velkou šanci to předělat později na RS (a vyzkoušet technologii zateplením slámou apod.), teď to pro účely budování bohatě stačí.

    • #6423 Odpovědět
      elerik
      Člen

      Ano ta budova tam je super. Bohužel pro praktické užití naprosto nepoužitelná. A naprosto jako skutečně naprosto. Jeden úřdník nám mezi řádky řekl, s mrknutím smajlíka, že vzhledem ke státu uznávané bažantnici tam doslova musíme opravovat. Dokud nešáhneme na nosné konstrukce můžeme dělat cokoli i bez ohlášení, protože to máme automaticky povoleno. Vykládám si to tak, že si to můžeme zrekonstruovat a bydlet tam jestli budem chtít. Pro začátek výborné. Plánujeme to na příští rok. Rekonstrukce ale bude probíhat formou “rekonsturkce od podlahy” ale to bude probíhat v tichosti 😀
      Jinak jak jsem slíbil nafotil jsem pár fotek co mne na statku zaujali. Fotky opět dodám během zítřka. Až budou v galerii dám avízo.
      Je to odlehlé to ano. Ale všechny polní pozemky kolem jsou pozemkového fondu a myslím, že je tu i realná šance je odkoupit. Kupní cena je cca 5kč za metr (max) takže pokud by si někdo chtěl dát práci a přidat se tam k nám myslí, že by v tom problém nebyl. Zatím se ty pole obdělávají technikou, a čeká na to až ji někdo konečně zůrodní.
      jo taky tam máme zmije a protože tyhle a celkově hady moc nemusím, tak mne napadlo zbudovat hadovník. Jako existuje škvorovník tak hadovník. Aby ti hadi aspoň nebyli na cestách. Nakupit šikovně nějakou skalku, ale bez hlíny, s malýma cestičkama aby had mohl popolízt, s pěknýma velkýma placákama aby se mohli vyhřívat a škvírama aby tam mohli zalízt. Zatím to mám v hlavě, ale mohlo by to být tak dva metry na dva metry tak půl metru do výšky, kolem v okruhu tak půl metru štěrk a kamení. Oni celkem svižně likvidujou slimáky.
      J oa jedna celkem užitečná věcička. Zrovna dnes jsem to zjistil Pokud 3. dubna 22 června nebo 30 července ořežete keře na pařez, (ať je keř jakkoli houževnatý) tak nejenže už nevyroste z toho pařezu, ale pařez i odhnije. Takže příští rok tohle provedu v praxi, neb šípek je v některých místech fakt nevhodný. Dost mne tato informace potěšila. Prý to tak skutečně je 🙂 No vzhledem k tomu že to je z nějaký vyhlášky obce Sv. Jan v Tyrolích z roku 1912 mělo by to fungovat 🙂

    • #6424 Odpovědět
      petr
      Člen

      Doporučuji ti knihu, kterou přeložila Namu : E.Thoma – Viděl jsem tě růst. Poznatky jsou naprosto na dnešní dobu plné chemie nezvyklé, nicméně je docela problém to u nás s místními firmami vůbec uskutečnit protože jde o tradiční zpracování dřeva a z toho se moc dělat bysnys nedá. Ale jde to, sice je to na dlouhou trať , ale je to možné.
      Jo a ještě si ty informace porovnej i s informacemi z knihy : Neznámá moc Luny – Paunggerová Johanna, Popp, což je taky docela zajímavá kniha ke zkoumání.

    • #6425 Odpovědět
      elerik
      Člen

      jež zmiňuješ mi právě pomohli s tím určit ty okamžiky.
      Jsou to obě .. vlastně celkem tři knihy velmi výborné a inspirativní 🙂

    • #6426 Odpovědět
      petr
      Člen

      Osobně budu testovat všechny činnosti od prosince (první bude dřevo na barák).
      Tatíkovi jsem např. dal termín dle knihy k odstranění lísek useknutím ve správnou dobu a dle knihy mělo dojít následným uhnitím až ke kořenům.
      Nevím proč, ale jaksi to v tomto případě vůbec nezabralo.

      Chce to testovat a testovat a výsledky zde pak dávat k dispozici i ostatním.
      Jsou však věci činnosti, které jsou ověřeny a k prohlédnutí už dnes, jsou to staré dřevěné budovy (skanzeny, horské statky, dřevěné piloty na kterých stojí celé Benátky apod.) kde zkušenosti o správné těžbě dřeva už prověřil čas.

    • #6427 Odpovědět
      elerik
      Člen

      tyhle testy budem provadět oba dva. Takže jsem zvědavý jak se to bude dařit. Ty dny je nutné prověřit, ale je možné že od té doby došlo k posunu. Třeba o dva dny plus mínus. Pořád jde o postavení měsíce v určitém znamení a to je mobilní. Tak se nechejme překvapit 🙂

    • #6428 Odpovědět
      sedlakzika
      Člen

      tyto dny jsou třeba dávat v souvislost s postavením měsíce a znamení zvěrokruhu vždy je v roce těchto možností několik. Někdy je nutné úkon opakovat v dalším příhodném termínu abys zlomil sílu žití dané rostliny. vhodné je taky posoudit proč tam vůbec narostla. nauč se také řeči rostlin svým výskytem na stanovišti ti vždy přináší nějakou informaci.

    • #6429 Odpovědět
      sedlakzika
      Člen

      Tak se dívám jak nám to tady skomírá jakoby se v čecháh nic nedělo a nebudovalo. To opravdu nemáte nikdo žádné nové poznatky s miniž by jste se chtěli podělit s ostatními??? KRÁSNÉ BUDOUCÍ DNY.

    • #6430 Odpovědět

      Ahoj statkáři. Ctím vaše úmysly a dokonce mám podobné záměry. Permakultura je slovo nehezké, ale filozofie věru úžasná. Ale proč sem píši. Z několika stran jsem zaslechla název magické knihy Anastasia, kterou prý když jeden přečte…. A tak jsem si ji po dvou letech, co se mnou cloumá vášeň pro alternativní hospodaření, konečně pořídila. Přečetla jsem ji jedním dechem, ale ne proto, že by byla tak poutavá, ale proto, že jsem nedokázala uvěřit že to “slavné” dílo je takovým laciným brakem. Několik zajímavých myšlenek, ano, ale nic nového. A kýčovitost a krkolomnost, kterou bylo opředeno těch několik pěkných myšlenek ve mně zanechaly pocit hořkosti. Jedním z detailů urážejících mé estetické cítění byla ženská tvář na obalu knihy, staromódně a nepřirozeně nalíčená a načesaná, totálně se rozcházející s přirozenou krásou divoké Anastasie. Ten ubohý styl psaní bych ještě odpustila, když se pan Megre tolik dušoval že neumí vůbec psát, tak to dejme tomu pochopím. Ale ten obsah! Jak to může někdo brát vážně a ještě si podle toho zařídit život? Zavání to sektářstvím, bulvárem a kýčem najednou. Takovouhle ženckou by opravdu vymyslel jen totální psychopat. Nechápu, že to někdo zhltne i s navijákem. Prosím, permakulturníci, používejte také hlavu a cit, ne jenom srdce. Ať je to pěkně v rovnováze. Všem přeji zdar a krásný, zdravý, bujný a radostný kus země. Uff, muselo to ven 😯

    • #6431 Odpovědět
      sedlakzika
      Člen

      Každý má možnost volby a je jen na něm co si z daného vybere a co ho osloví.

    • #6432 Odpovědět

      @Bibla wrote:

      Ahoj statkáři. Ctím vaše úmysly a dokonce mám podobné záměry. Permakultura je slovo nehezké, ale filozofie věru úžasná. Ale proč sem píši. Z několika stran jsem zaslechla název magické knihy Anastasia, kterou prý když jeden přečte…. A tak jsem si ji po dvou letech, co se mnou cloumá vášeň pro alternativní hospodaření, konečně pořídila. Přečetla jsem ji jedním dechem, ale ne proto, že by byla tak poutavá, ale proto, že jsem nedokázala uvěřit že to “slavné” dílo je takovým laciným brakem. Několik zajímavých myšlenek, ano, ale nic nového. A kýčovitost a krkolomnost, kterou bylo opředeno těch několik pěkných myšlenek ve mně zanechaly pocit hořkosti. Jedním z detailů urážejících mé estetické cítění byla ženská tvář na obalu knihy, staromódně a nepřirozeně nalíčená a načesaná, totálně se rozcházející s přirozenou krásou divoké Anastasie. Ten ubohý styl psaní bych ještě odpustila, když se pan Megre tolik dušoval že neumí vůbec psát, tak to dejme tomu pochopím. Ale ten obsah! Jak to může někdo brát vážně a ještě si podle toho zařídit život? Zavání to sektářstvím, bulvárem a kýčem najednou. Takovouhle ženckou by opravdu vymyslel jen totální psychopat. Nechápu, že to někdo zhltne i s navijákem. Prosím, permakulturníci, používejte také hlavu a cit, ne jenom srdce. Ať je to pěkně v rovnováze. Všem přeji zdar a krásný, zdravý, bujný a radostný kus země. Uff, muselo to ven 😯

      Existuji pro ty, pro které existuji 🙂

    • #6433 Odpovědět

      Existuje jak v rozumu tak v srdci tak v duši. Amen Adáku :o)

Aktuálně je na stránce zobrazeno 16 vláken odpovědí
Odpověď na: Odpověď č. 6420 v Úvod
Osobní informace:




35 ÷ = 7

Storno

Zvonící cedry Ruska | © 2024 Anastasia.cz - Všechna práva vyhrazena. | Ekoobchudek.cz

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account