• Toto téma obsahuje celkem 21 odpovědi. Do diskuze (10 diskutující) se naposledy zapojil uživatel renttip a poslední změna proběhla před 4 roky, 10 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 21 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #4159 Odpovědět
   namu
   Člen

   Toužila jsem po tom, mít na zahradě včely a chovat je podle toho, jak doporučuje Anastásie v první knize. A to tím víc, když jsem za celý minulý rok u nás neviděla ani jednu včelu – u nás ve vsi nikdo včely nechová.
   Včelaři, se kterými jsem jednala o koupi, se se mnou ani moc nebavili ohledně mých představ. Dělá se to tak a tak a to je běžné a jinak to ani nejde.
   Takže jsem si řekla, zatím toho nevím dostatek, a abych včelkám nějak neublížila, tak to nejprve převezmu tak, jak “se to dělá”, a pak si to někdy udělám po svém.

   Při tom jsem narazila na dvě velmi nepříjemné záležitosti:

   1. Včely, jejichž mladá královna vylétá za zásnubním letem, kde je za krásného dne vysoko nad zemí oplodněna několika trubci, aby se pak vrátila do úlu a kladla až do konce života vajíčka, mají toto zatrhnuté. Ne z morálních důvodů – od církve jim to v minulých staletích bylo povoleno – ale z důvodů vědeckých. Tak považte, od dvacátých let minulého století se tyto samičky oplodnují uměle, jsou v malinké krabičce zavřeny a technicky znásilněny. Jinými slovy, jsou znásilnovány “vědecky pracujícími včelaři”, kteří z nich chtějí udělat “hodné” a “výnosné” včely. Prostě, co stvořil pánbůh nám nestačí, my do všeho musíme fušovat.

   2. Asi od 70.let jsou všechna včelstva v Evropě napadána varrozou, což je roztoč, který se na včelách usazuje a je vyssává. Z toho důvodu se povinně všechna včelstva pravidelně chemizují. Dobrou chut! A pokud se najde v přírodě roj samostatných včel, které někomu uletěly, je v předpisech ho spálit.

   Rudolf Steiner, zakladatel Antroposofie a Waldorfských škol, se k tomu tenkrát, před 80 lety vyjádřil takto: Pokud se budou nadále včely uměle oplodnovat, pak včelstva do 100 let vymřou.

   Tak si to tak počítám a vychází mi, že 1+1=2

   Má někdo včely chované podle Anastasie?

   zdraví Vás všechny Namu

  • #4925 Odpovědět
   Vnucka
   Člen

   Milá Namu 🙂 Vzala jsem tvůj dotaz (výzvu?) vážně a krom toho i s sebou dnes na “Dny medu” tady u nás v Pardubicích (jestli Pardubáci… Gewain, Filip a třeba ještě někdo… máte možnost, zaběhněte do Hronovické ještě zítra, v neděli, stojí to za vidění a slyšení).
   Takto mi odpověděl Hlavní Včelař:
   1. Uměle se oplodňují jen ty samičky, u kterých je nějaký konkrétní zájem včelaře – nějaké speciální požadavky – na med, výnosy, kvalitu… jinak se to nechává přírodě. On sám nezavírá do krabičky 🙂 a ani mnoho jiných….
   2. Varroáza. Opravdu, roztoč z Indie, nutno používat chemii. Čeští včelaři (výzkumný ústav včeliček v ČR) si vzali za své vymyslet nejšetrnější ošetření. A stalo se. Říkají tomu “fumigace”. V říjnu se 2x po sobě nakapou 2-3 kapičky přípravku na papírek, ten se zapálí a čmoudíčky okamžitě usmrcují roztoče.
   Včelky to nemaj rády a hned začnou čistit vzduch v úlu a větrat – a vyženou čmoudíky ven.
   Bez toho by včelstvo prý nepřežilo, stačí jeden roztoč a namnoží se hned na celý úl…..
   Fumigace se prý dělá v době, kdy to nikomu a ničemu nevadí, v úlu není plod a je to nejšetrnější z možných metod. Prý.
   Odchytla jsem ještě další včelaře medaře. Ti byli skeptičtější. I přes svou šetrnost je při této metodě použit jed. Přímo v úlu. A do “díla” se dostane. Míněn vosk a další. A nikdo neví, co to udělá za 50 let.
   A smutně mi bylo vysvětleno, že to dnes se včeličkama bez chemie a léků opravdu nejde. Včetně likvidace ulítlého neznámého roje. Pokud se k němu nepřihlásí nějaký včelař, likvidují je čistě z preventivních důvodů – jako ochranu před nemocemi. Protože pokud by se objevil třeba včelí mor (což se prý teď tady u nás stalo), musí se spálit úplně lautr všechno.
   Tolik k nadhozeným dotazům.
   Shodli se tam všichni na tom, že dnes chovat včeličky u nás zcela přírodně není možné. Nebo – je možné, ale přijdeš o ně.
   Nevím.
   Třeba má někdo nějakou optimističtější informaci? Sem s ní….. Jája 🙂

  • #4926 Odpovědět
   namu
   Člen

   Ahoj Jájo,

   děkuju za odpověd, byla jsem ale dva měsíce pryč a nemohla jsem Ti odpovědět hned.
   To jsem ráda, že se to násilné oplodnování nedělá ve všech případech. Ale přeci jenom dost často. Kdyby místo toho uměl včelař se včelami komunikovat, mohl by jim říci, jaké vlastnosti si u budoucích včel přeje, a ony by to udělaly. Sama jsem to zažila už 2x u štěnat, a vím to i od lidí, že je možné ovlivnit svým postojem a přáním potomstvo.

   S tím léčením pomocí chemie samozřejmě včelaři dělají co můžou, ale stále to řeší pouze na materiální úrovni, ale dá se dle mého názoru i jinak. Nejsem přímo odborník, ale zažila jsem už párkrát, že i s insekty a parazity je možno se domluvit, resp. jim ukázat hranice. Člověk má určující moc, pokud ji použije. Jednou jsem se pokusila “zařknout” blechy na kocourovi – za hodinu byly pryč, a neptej se mně kde, nebot jsme se nacházeli v městském bytě. A jindy zase jsem zakázala rozmnožování nějakých čilých breberek na slívě, a k mému údivu, ony fakt přestaly – zpomalily se a za pár dní byly pryč.
   Tak mi mé zkušenosti říkají, že i u včel to může jít jinak než chemií.

   Zatím ahoj

  • #4927 Odpovědět
   Bojda
   Člen

   Nedávno jsem objevil zajímavé stránky o trošku alternativním včelaření a o včelách samotářkách. Když se nedají pěstovat včely, tak včelám samotářkám se dá pomoci určitě, je tam jednoduchý návod jak jim připravit hnízdo.
   https://www.sweb.cz/vitavydra/samotarky.html#Kontra

  • #4928 Odpovědět

   Kdysi pred dvema roky jsem narazil na stranky venovane ekozahradam. Nejprve jsem chtěl vědět něco o rakytníku řešetlákovém ano právě na těchto stránkách. po dalším roce mně to nedalo a na tyto stranky jsem se vratil. Bylo to dlouhe a strastiplne cestě internetovymi vyhledavaci. A dlouho jsem tapal než jsem je vůbec našel. Přečetl jsem si další články napsané panem Jaroslavem Svobodou. Velice inspirativni. Dali mne chut do zivota, protoze jsem byl stale nepochopen svymi spoluzaky a rodiči atd. o ochrane prirody. vtehle cinnosti jsem hledal smysl ziti a tak to slo dal pres www stranky sdruzeni zeme az k Anastasii atd. cesta to byla dlouha ale hezka a doufam ze taky stále bude.

   o vcelach a parazitech bych ti chtel rict, ze vlastne nic nevim, avsak v posledni dobe jsem prečetl knižku Kooperace s přírodou a příodními bytostmi a tam je prave licen vztah cloveka s rostlinami a živočich. Je licen ne na te materilni podstate, na ktere je cela tahle spolecnost zalozena, ale na duchovni.: to že se u nas parazit nebo skudce vyskytuje, neni duvod proc ho hubit. Sam autor vypravuje v knize o tom jak zacal davat vsem skudcum cast ze sve urody. Sklizel velke mnozství všeho co zasel. Jeho vztah se svoji zahradou nezakladal na materialnich hodnotach ale na tech ducovnich:komunikace se vsim zivym ve sve zahrade. Zvirata se ho po case prestala bat a brala ho za rovnocenneho clena.Myslis ze vypravim science-fiction mozna ano a mozna ne ja sam jsem to jeste neaplikoval(věk 17 let, nepochopeni okoli atd.) ale myslim ze je to pravda. Respektuj prirodu a neber vic nez potrebujes. Mylim ze by se to taky dalo aplikovat na vceli. Dnesni vcelareni je si myslim v neporovnani jako zahradka s travnikem a tujemi a prirodni zahrada. Včelař je donucen si kupovat velice drahe vybaveni a pritom jeste produkovat znehodnoceny med…….

   omlouvam se za pripadne chybi ato ze jsem ze zacatku psal s diakritickymi znamenky ated uz ne. Muzeme byt radi ze mame jen dve ý,í protože některé národy jsou na tom daledo huř( řečtina (stara) mela osm í a novorectina ted uz jenom sest) Myslime si ze jsme na to spatne , ale ostatni jsou na tom hur.

   V budoucnu se chystam vcelarit ale to bude az za dlouho po vysoke az vystuduju. Neptejte se mne na nic protoze o vcelareni nic nevim jenom jsem vam chtel poradit

   Cau FRANKIE

  • #4929 Odpovědět
   namu
   Člen

   Ahoj Bojdo a další,
   též jsem něco sehnala o domečkách pro včely samotářky a další:
   Jak můžeme v našem civilizovaném světě podpořit mnohotvárnost života na zahradách:
   (text pod obrázky)

   Na prvním obrázku vidíte domeček pro ježka.
   Na druhém domeček pro veverku. Veverky prý uživají i více domecků najednou.
   Na třetim obrázku vidíte domeček pro netopýry.
   Na čtvrtém domeček pro motýly, kde můžou vychovávat mladé.
   (Na pátém obrázku se inzerují semena lučních květin)
   Obrazky uprostřed:
   Vlevo domeček pro berušky ? slunéčko sedmitečné ? kde mohou vyvádět mladé.
   Vpravo velký obrázek ? pro divoké včely, které každá jednotlivě kladou do rourek svá vajíčka (netvoří roj)
   Pod tím malý obrázek: pro čmeláky
   Úplně dole domek pro různý hmyz, jako divoké včely, různé druhy vosiček a mušek.

   Převzato z katalogu německé firmy VIVARA, též na http://www.vivara.de

  • #4930 Odpovědět
   Anonymní uživatel
   Neaktivní

   Haló, haló 🙁
   nemá někdo včely chované v klátech podle návodu z první knihy? 😆

   Moc děkuji 😀
   Krásné tvoření 😉
   Radim

  • #4931 Odpovědět
   bianco
   Člen

   Frankie…ty už jsi dostudoval?:-)

   Nějaké moje zkušenosti…chov včel je v naší rodině tak trochu tradice….choval je děda…praděda…..atd……..a tak to tak nějak plynule přešlo i na mne….:-)
   Když jsem byl malý, tak jsem vždycky strašně rád sedával kolem úlů a kolem stromů a keřů v květu a poslouchal to slastné bzučení včeliček v práci. Tato záliba mi zůstala do dnes….
   Od dědy jsem dostal tři úly tzv. Moravský univerzál. koupil jsem dva roje a začal studovat a včelařit…..v té době jsem ještě neměl žádné potuchy o nějakém alternativním včelařství, a tak jsem včelařil tak jak se psalo v knihách a tak jak mně říkal děda. Hned na začátku jsem si všimnul, že většina informací je z dob totality…v žádné nové knize nebyly nějaké nové poznatky….všechno to bylo jen okopírováno…mnohdy i s obrázky….
   Sposta včelařů si myslí, že včelařství dosáhlo svého vrcholu a nejsou žádné nové věci na které by se dalo přijít.
   První rok jsem včelkám nechal všechen med aby měli zásoby a nebyly ohladu. Zima se přečkala vcelku bez problémů a tak jsem se těšil na nový rok a na bohatou snůšku…..snůška byla, docela bohatá, ale hlavně domácí vlastní prací podložená….takže samozřejmě velice chutná:-)

   Ovšem druhý rok mne postihlo neštěstí, tak jak třetinu včelstev v republice, a obě včelstva mi uhynula:-(
   Za pár let jsem se dostal k Anastázii a ke šlanku popisující chov včeliček v kládě. Velice mne to zaujalo a chystám se si včeličky opět pořídit a chovat je podle návodu.
   Bohužel v současné době bydlím ve městě a nemám možnost úly nikde umístit.:-(

  • #4932 Odpovědět
   Anonymní uživatel
   Neaktivní

   🙂 no ještě jsem nedostudoval 😕 zatím:-)
   Jen jsem si trošku začal číst o včelařství a o všem kolem něj, protože se se u nás neobjevila ani jedna včelky v období, kdy rozkvétá řepka. Ovšem objevují se u nás pravidelně čmeláci, ale ti na práci včelek nestačí 😥 Bohužel náš okres tento rok postihl včelí mor, takže včelek ještě ubylo a v hromadném množství se pálily. V ulici jsme měli dva včelaře, teď už není ani jeden. Nestačili na práci.

   Asi budu čerpat informace z knih, prozatím. 🙁

  • #4933 Odpovědět
   Anonymní uživatel
   Neaktivní

   …..tak aspoň podporuji na zahrádce včely samotářky:-)

  • #4934 Odpovědět
   Anonymní uživatel
   Neaktivní

   Prosím, Bože, včely ne
   Peter Dearman( více o autorovi > )
   8.5.2007
   Zní to jako z novely Kurta Vonneguta:

   „Nikdo se příliš nezneklidňoval, když jsme tu a tam přišli o několik druhů zvířat. Až jednoho dne se včely rozhodly přestat produkovat med pro naši potřebu. Jedna po druhé začaly stávkovat a vyletěly z úlu, aby se už nevrátily.“   Mezi různými mytologiemi apokalypsy vždy převažovala obava z morové rány světa hmyzu nad nad obavou ze ztráty živočišného druhu. Ale to se může brzy změnit, pokud bude pokračovat podivná nemoc, která zasahuje jeden úl po druhém a jedno včelí hnízdo za druhým. Včelaři ji nazvali Kolaps kolonií (v angličtině Colony Collapse Disorder, CCD) a momentálně si lámou hlavu, jak jí porozumět a zastavit ji. Poprvé ji hlásili minulý podzim v USA, nyní expandovala a vážně zasáhla Evropu stejně jako Brazílii, Tchaj wan a zřejmě i Kanadu.

   Zdá se, že až do minulého roku nikdo o CCD nevěděl. Projevuje se zvláštními a unikátními příznaky. Jako kdyby se včely zapomněly ze svých cest vracet do svých úlů. Populace včelstva klesá až do okamžiku, kdy se celá včelí organizace zhroutí, neboť počet pracujících včel dosáhne podkritického množství a v úle zbude příliš málo včel na jeho zásobování. Kolem zasaženého úlu neleží mrtvá tělíčka včel. V úle zůstane královna, larvy a mladé včely.

   Porucha postihuje dospělé včely. Larvy se vyvíjejí normálně i v čase, kdy se už celá společnost hroutí. Zasažené kolonie nevypadají pro pozorovatele zvenčí zpočátku nějak podezřelé, ale když včelaři otevřou úl, zjistí uvnitř malou skupinku dospělých včel pokoušejících se starat se o velkou skupinu mladých a dosud nevyvinutých včel. Za normálních podmínek pouze dospělé včely vylétávají ven za prací a sbírají nektar a pyl, mladší včely pracují jako zdravotní sestry uvnitř úlu, starají se o larvy a o čistotu. Zdravá kolonie čítá uprostřed léta asi 40 až 80 tisíc včel.

   Možná nejpodivnější a nejvíce zneklidňující na CCD je skutečnost, že cizopasníci, hmyz a další zvířata žijící v blízkosti zasaženého úlu jej z nějakého důvodu ihned nevykradou. U dříve pozorovaných zániků kolonií a kolapsů včelích společností totiž běžně dochází k tomu, že zásoba energie je z umírajícího úlu rychle vykradena jiným hmyzem či zvířaty. V případě CCD je invaze včelích cizopasníků a malých brouků zřetelně opožděná.

   Mezi možné příčiny způsobující CCD se počítá plísňová, virová či bakteriální choroba, pesticidy nebo jejich kombinace, geneticky modifikované plodiny obsahující pesticidní geny, netypické výkyvy počasí a také záření z mobilních telefonů. „Nejspíše jde o nějaký neurotoxin,“ říká kanadský včelař David VanderDussen, který nedávno vyhrál cenu za přírodní repelent. Podle Dennise vanEngelsdorp, špičkového specialisty na pennsylvanském ministerstvu zemědělství jde s vysokou pravděpodobností (dosud nepotvrzeno) o nakažlivou nemoc.

   Na Penn State University byla vytvořena pracovní skupina CCD, podle jejich zprávy z 9.3.2007 byl první případ hlášený v polovině listopadu 2006. Hlásil jej pennsylvanský včelař Dave Hackenberg s 2900 včelstvy na Floridě. Přežilo pouze 1000. Brzy se objevila další hlášení jiných migrujících včelařů, všichni hlásili těžké ztráty.

   S názvem „kolaps kolonií“ (CCD) přišel vanEngelsdorp a jeho kolegové z Penn State. BBC v podtitulku k pořadu o CCD uvedly, že výstižnější by bylo nazývat to „syndromem mizejících včel“.

   Zprávy o CCD se dostaly na přední stránky světového tisku v únoru 2007. V široce publikovaném článku Associated Press se uvádí, že neobvykle vysoká úmrtnost včelstev byla zaznamenána ve 22 státech a někteří komerční včelaři hlásí až poloviční ztráty. V tomtéž článku bylo napsáno, že pitva mrtvých včel ukázala na vysoký výskyt plísní, bakterií a dalších patogenů a celkově oslabený imunitní systém. Jako kdyby byly včely nakaženy nemocí podobné AIDS.

   V Independent vyšel 15. dubna článek, kde se uvádí: západní pobřeží USA možná přišlo o 60 % komerční včelí populace, východní pobřeží dokonce o 70 %. Jeden z největších komerčních včelařů v Londýně v článku uvedl, že ze 40 včelstev je 23 mrtvých. Nicméně britské ministerstvo agrokultury vydalo zprávu, že nemá žádné náznaky toho, že by CCD zasáhlo Británii.

   Bylo by možná dobré si položit otázku, nakolik je zpráva britských Independet objektivní, vezmeme-li v úvahu hon za senzacemi v britském tisku. Nicméně v tom článku (a v dalších na podobné téma uveřejněných jinde) je uváděn údajný Einsteinův výrok: „Kdyby z povrchu zemského zmizelo včelstvo, člověk by nepřežil o více než o čtyři roky.“

   Einstein to s vysokou pravděpodobností nikdy neřekl, ale je to pochopitelné přehánění. Včely jsou důležité a pokud zmizí, bude to zlé. „Nejde o spotřebitelské zboží denní potřeby,“ říká Jeff Pettis z amerického výzkumného ústavu Agricultural Research Service. „Pokud si dokážete představit, jak každý den snídáte svou misku ovesné kaše bez ovoce, tak tak nějak bude vypadat váš život.“

   Americký včelařský průmysl podporuje produkci ovoce a zeleniny v ceně zhruba 15 a více miliard dolarů. Podobně tomu je v mnoha dalších zemích Západu. Včely medonosné se komerčně používají k opylování přibližně třetiny všech produktů, včetně například mandlí, brokolice, meruněk, sojových bobů, jablek, broskví, třešní, jahod, ostružin, borůvek, malin a dalších. Některé obilniny bývají opylovány i jiným hmyzem a jiným druhem včel, ale pouze včely jsou spolehlivé v komerčním využití. Přijdeme-li o ně, zřetelně to poznáme v našem supermarketu za rohem.

   Pochopitelně všichni doufají v rychlé řešení a také se už objevily optimisticky znějící zprávy. Nedávný výzkum ve vojenské laboratoři Edgewood Chemical Biological Center prý zjistil, že pravděpodobnou příčinou CCD jsou viry, mikroparaziti nebo obojí. Ve výzkumu použili novou technologii, tzv IVDS ( Integrated Virus Detection system), která dokáže rychle odhalit ve vzorku patogeny.

   Vzorky s virem byly odeslány do UC San Francisco, kde vědci rovněž našli plíseň, což naznačuje, že tato plíseň potlačuje imunitu nebo je sama smrtelným patogenem zabíjejícím včely. Tyto poněkud předčasné závěry už byly oznámeny i v tisku. 25.4. v Los Angeles Times hlásaly titulky „Experti možná už vědí, čím stůňou včely“. Podle článku mají vědci v rukou první solidní důkazy potenciálních příčin a článek dokonce naznačil, že bychom mohli případně tyto plísně léčit antibiotikem Fumagillin.

   Nebylo by na škodu si položit otázku, proč se do článku dostala obchodní značka výrobce pesticidů. Ale výskyt patogenů ve včelách by neměl být překvapením pro nikoho, kdo se zabývá jejich zdravím. Téměř všichni včelaři běžně používají různá chemická ošetření úlů spolu s pesticidy, což je dáno absolutní nutností. Na včely číhají celé pluky roztočů, plísní, mikrobů a dalších nepřátel. Všechna tato havěť se zřejmě časem stává odolná vůči chemickým postřikům. Jistě by bylo úžasné, kdyby se podařilo najít novou léčbu včas, ale tak jednoduchý důvod CCD je nepravděpodobný.

   Neškodí si připomenout, že CCD bylo prezentováno médií jako náhlý a nový problém a že ty stejné teorie o jeho příčinách byly prezentovány i u předcházejících včelích onemocnění. Zejména u toho z jara 2005, kterou způsobuje roztoč varroa přezdívaná „upíři roztoč“ a postihující americké včely od roku 1987.

   Velikostí špendlíkové hlavičky s osmi nožkami živí se krví dospělých včel jako klíště a co je horšího, také larvami. Varroa je kletbou včelařů všude kromě Číny, odkud pochází, a tamní včely jsou vůči ní odolné. Je smutnou ironií, že první případy varroy byly před několika týdny hlášeny také z Havaje.

   V květnu 2005 napsal starší editor LiveScience Robert Roy Britt článek o této roztoči: „V některých oblastech vyhynulo až 60 % včelstev. Celé kolonie se mohou do dvou týdnů po infekci zhroutit. Strach v Severní Carolině je na hranici zemědělské krize. Žádný stát není imunní.

   Článek ze Science Daily 18.5. zdůvodňuje proč je varroa tak nebezpečná. Pod titulkem „Včelí roztoč oslabuje imunitu, otevírá dveře bakteriím a virům“ vysvětlil pokus na úrovni „deformovaných křídel viru“, mutagenního patogenu přetrvávajícího ve včelstvech neboť díky jemu jsou bojovné včely agresivnější. V normálním úle včelí organismy udržují nízkou úroveň tohoto patogenu, ale v laboratořích Penn State zjistili, že jeho výskyt prudce vzroste po druhé infekci když a pouze když jsou včely rovněž zasaženy roztočí varroa. Je tedy jasné, proč je roztoč varroa prvním podezřelým na seznamu možných viníků pro každého, kdo se tím zabývá.

   Další možnosti

   Včely jsou jako jemně vyladěné stroje podobné více robotům než jiným průměrným živočichům. Operují podobně jako Borgové ze seriálu StarTrek. Včela medonosná nemůže existovat jako jedinec, proto o ní někteří biologové hovoří jako o super-organismu. Jsou citlivým barometrem znečistěného prostředí, užitečné pro monitorování pesticidů, radionuklidů a kontaminace těžkými kovy. Reagují na široké množství znečistění tím, že umírají nebo mění své chování. Jimi sesbíraný pyl a med je ideálním pro měření kontaminace škodlivých látek. Některé pesticidy jsou pro včely mimořádně jedovaté, zabíjejí je individuálně dříve, než se stačí vrátit do hnízda.

   Není tedy překvapením, že při hledání příčin CCD je v podezření nasazení jednoho nebo dvou nových pesticidů. Ale nejen pesticidy mohou včelám poškodit. Někteří vědci podezřívají globální oteplování. Teplota hraje integrální roli v masovém chování včel. V reakci na teplotní změnu každá včela funguje jako termostat pomáhající ochladit nebo ohřát úl, pokud zrovna neplní jiný úkol.

   Zvýšení teploty v jarních měsících vede včely k předčasné aktivitě. Nepravidelné cykly tepla a zimy způsobované globálním oteplováním mohou zmást citlivý včelí cyklus. Mnoho severovýchodních včelařů se domnívá, že letošní studené jaro je důvodem jejich škod tento rok. Michiganský včelař Bill Draper přišel téměř o polovinu ze svých 240 včelstev, ale nedomnívá se, že je zatím CCD. Podle něj je CCD způsobeno kombinací několika faktorů jako změnami počasí a způsobem krmení včelstev, které klade důraz na některé kvality, jako odolnost vůči roztočům, na úkor jiných kvalit, jako otužilost.

   Někteří vědci podezírají radiaci emitovanou mobilními telefony jako možnou příčinu CCD. Podle této teorie ovlivňuje radiace mobilních telefonů navigační systém včel a ony prostě zabloudí a nenajdou cestu zpátky do úlu. Němečtí vědci dokázali, že včely se chovají jinak v blízkosti elektrického vedení. Nyní některé pokusy dokázaly, že se včely odmítají vrátit do svého úlu, pokud je v jeho blízkostí mobilní telefon. Vedoucí vědeckého týmu řekl, že tohle by mohla být jedna z možnosti. Snad by stálo zato zjistit, zda začali včelaři hromadně používat Blackberry v roce 2004.

   Měli bychom upozornit, že pracovní skupiny CCD na pennsylvanské univerzitě považují možnost, že včely jsou mateny mobilními telefony, za vysoce nepravděpodobnou. Stejně tak příliš nevěří tomu, že příčinou jsou GM obilniny. Ačkoliv GM potraviny mohou obsahovat geny produkující pesticidy, z nichž některé jsou pro včely jedovaté, korelace mezi rozložením GM polí a CCD tomu nenasvědčuje.

   Paní Sharon Labchuk s Prince Edward Island je aktivistkou strany Zelených a včelařskou amatérkou. Dvakrát usilovala o politickou dráhu za Zelené v kanadském parlamentu. Je rovněž provinčním lídrem své strany. V široce cirkulovaném emailu napsala:

   „Jsem na seznamů přibližně tisícovky organicky orientovaných včelařů, většinou Američanů a nikdo z organických včelařů včetně komerčních nehlásí žádný výskyt CCD. Problémem velkých komerčních podnikatelů je to, že do úlů aplikují pesticidy a vykuřují roztoče varroa a včely krmí antibiotiky. Úly dopravují v nákladních autech na velké vzdálenosti za účelem maximalizace zisku. všechny tyhle postupy včelstva stresují.“

   Ve svém emailu doporučuje navštívit webovou stránku bushfarms.com, kde Michael Bush hned v úvodu píše:

   Většina včelařů bojuje s roztočí varroa. Jsem šťasten, že mé největší problémy jsou jak přežít zimu a jak vyrobit úl, který by se dal stěhovat na zádech aniž bych se přitom poranil, nebo jak lépe krmit včelstva.

   Důvodem, proč nemusím bojovat s roztočí varroa je hlavně to, že jsem se vrátil k přirozené velikosti buněk plástve. Pokud to nevíte, a já sám jsem to dlouho nevěděl, tak základna v běžném užití vede k mnohem větším včelám, než jaké se vyskytují v přirozených úlech. Měřil jsem rozměr buněk v přirozených úlech. Bývá to kolem 4,6 mm v průměru. Většina komerčních včelařů používá základnu s buňkami o průměru 5,4 mm. Pokud to transformujete z jedno- do třírozměrného prostoru, produkuje to včely, které jsou zhruba o polovinu větší než ty nekultivované. Tím, že jsem dovolil včelám stavět buňky pláství přirozené velikosti, jsem se zbavil problémů s roztočí varroa a tracheal. Jednou příčinou je možná to, že čas potřebný k uzavření buňky a čas po uzavření buňky je u malých buněk kratší o jeden den. To znamená, že do buněk pronikne méně roztočů varroa a méně se jich stačí reprodukovat.

   Překvapí někoho, že nám masmédia zapomněla sdělit, že ty umírající včely jsou vlastně vyšlechtěné super-včely, jejichž tělesná hmotnost a velikost je větší než by byla v přírodě? Zní to skoro jako hovězí velkoprůmysl. A máme tady řešení k mizejícím koloniím včel? Budou to řešení podporovat pracovní skupiny CCD a vědecký svět? Budou masmédia ovlivňovat státní politiku na tomto poli?
   Je třeba si tyto důležité otázky klást. Není to okrajový názor, ačkoliv tento nový problém s CCD přišel jako blesk z čistého nebe (což naznačuje něco, co tento proces odstartovalo). Není vyloučeno, že byl překročen nějaký biologický limit. Existuje řada důkazů, že jsme se k tomu limitu blížili už nějakou dobu.

   „Snažili jsme se z nich nelítostně vyždímat maximum,“ říká v rozhovoru pro CBC dr. Peter Kevan, profesor enviromentální biologie na univerzitě v Guelphu v Ontáriu. „Necháváme je vyhladovět umělým krmivem, stěhujeme je na velké vzdálenosti.“ Přihlédneme-li ke stresu, kterému jsou komerční včelstva vystavena, Kevan si myslí, že CCD by mohlo být způsobeno parazitní roztočí, dlouhou studenou zimou, či dlouhým, mokrým jarem, pesticidy nebo GM plodinami. Možná vším dohromady.

   Tohle vyústění by nebylo tak překvapující, když si uvědomíme, jak bylo praktické včelařství transformováno do ultra efektivního pod vlivem konkurenčního prostředí a ekonomiky volného trhu. Na rozdíl od mnoha plodin nejsou výrobci medu subsidiovány státními dotacemi navzdory svého velkého významu na produkci potravin. FDA neudělala nic k ochraně spotřebitelů před nahrážkami medu, které se prodávají pod nálepkou med, ale obsahují ho jen mizivé množství nebo vůbec nic. Najít včelaře, který nepotřebuje používat pesticidy a další techniky spadající pod hlavičku „tovární produkce“ je velmi vzácné.

   A můžete být také velmi překvapeni, když se dozvíte, jak málo peněz bylo do problému CCD zatím investováno. Tisková zpráva Penn State z 29. 1. uvádí: „Včelařský průmysl na krizi rychle reagoval. National Honey Board odsouhlasil částku 13 tisíc dolarů k financování výzkumných týmů zabývajících se CCD. Další organizace, jako floridská státní Medová asociace spolupracuje se svými členy k uvolnění dalších prostředků. Rychlý pohled na stránku CostofWar (CenaVálky) nam řekne, že 13 tisíc dolarů je částka za 4 sekundy války. Pamatujme, titíž vědci varovali před podobným nebezpečím před dvěma roky. Svět je zřejmě neslyšel.

   Článek Please Lord, not the bees vyšel na serveru gnn.tv 2.5. Kráceno.

   Doplnění vydavatele: Všechno v těchto dnech tady kvete a voní. Schválně se tento rok dívám po včelách. Našel jsem několik vos, jednoho čmeláka. Včelu dosud žádnou.

  • #4935 Odpovědět
   Anonymní uživatel
   Neaktivní
  • #4936 Odpovědět
   Jakub Sedlář
   Správce

   Určitě v lecčems zajímavý úryvek k tématu


   Z knihy: „Stín proti proudu“ Angely Menking:

   Při brouzdání po internetu narazila Emily na elegantní teorii o včelách a poklesu jejich počtu Dana Wintera, počítačového a geometrického génia: „Med nese kódy planet, které na Zemi vyzařují svoji energii … Květiny, které jsou ve fyzickém světě na nejvyšší energetické vibraci, nesou geometrické kódy, jenž je spojují s cestami hvězd..Květiny jsou pak nositelkami informace a uvolňují ji do svého pylu a nektaru..Včely dělnice pak půvabně sbírají posvátný nektar a pyl, které jsou potravou dělnic a trubců a stávají se pak surovinou pro královnu produkující mateřskou kašičku..Pyl je samčí semenný element květin.. který oplodní rostlinu a nakonec včelí královnu. Mateří kašička je ve smyslu Gaiaís laktátu známá jako včelí mléko.. Mateří kašička obsahuje DNA a RNA vlákna paměti rojů.. Krmení cukrovou vodou (paměťově prázdná, obsahově velmi chudá) se v praxi začalo záhadně užívat těsně před příchodem světového smrtelnho náporu na včely – tracheálního roztoče. Cukrová voda je obsahově chudá, což znamená, že je chudá i paměťově. Jde o zlom v magnetismu. Lepší je krmení včel bylinnými nektary. Ve formě květin je sladkost nektaru a elegantní tanec včely magnetickými liniemi bio oblasti, půdy a Slunce.“

   Emily pak držela sklenici medu, tento božský pokrm, nektar zakódovaný hvězdami, květinami, včelami, nesmírným spojeními, zahalující mozek do světla.
   Zpracovaný cukr je prázdný a med je jím absolutně nenahraditelný.

   Emily pokračovala ve čtení, jak navíc kromě krmných procesů, mohou procesy výměn královen narušit paměť roje a jeho reprodukci:

   „Královny by měly žít do sedmé generace, stejně jako paměti Indiánů… ale královny jsou vyhlazovány každé dva roky … částečná vlnová katastrofa; … když je potřeba zesílit … zahřejme vesmír, aby se daly věci díky spletené světelné DNA spojit jedna do druhé i přes velkou vzdálenost až na vysokou rychlost světla ovlivňující čas … katastrofa (dis-astare = odpojený od hvězd) tedy je, že včelaři nadále zabíjejí královny. (Obvykle, když je splozena nová královna, ta stará zanechá asi jen polovinu roje.) Jaká koliv známka selhání královny, agresivní roj, nízký stupeň reprodukce, jsou indikátory toho, aby byl přivolán státní inspektor či někdo takový, aby schválil výměnu královny. V přírodě zabíjejí nové královny ty staré v jakémsi rituálu … důležitá paměť rodu/roje může být skrze tento rituál dále předávána mezi královnami. Součástí tohoto rituálu je „extatický tanec“ roje včel kolem volné, „nevládnoucí“ královny.

   Extáze je tajemstvím přírody, uvažovala Emily:

   Vášnivá semena tryskají ven z květu.
   Nahazujeme sítě v ulicích a zase stahujeme zpět.
   A nové včely vylétají z této bláznivé louky.

   Rituály pohybů a emocí, rekurze vlnění roje, samotná včelí plástev a především královnina DNA jsou schránkou kolektivní paměti. Emily si moc dobře uvědomovala, že my lidé, jsme naše královny ztratili, naši paměť a nejrannější historii, která je velmi nejasná již 6 000 let nazpět. Cosi přerušilo dlouhou vlnu emocí našich předků:

   V ty osudové dny však kolovaly i další teorie o včele medonosné a Emily měla vždy to štěstí být ve správnou dobu na správném místě a objevit tak další stopy.
   Major Ed Dames byl hostem show na rádiu Art Bell 24. dubna 1998. Bývalý člen Armádní Inteligence Dames vysvětlil milionům posluchačů, že včely – opylovači, vymírají. Nicméně obvinění padala na roztoče. Damesův závěr byl takový, že jde o ztrátu ozónu, jež včely oslepila a tak došlo ke snížení v opylování rostlin. Včely, sdělil Dames, nevidí svoji potravu. Se svýma polarizovanýma očima, které jsou odolné vůči slenečnímu záření, by se včely tradičně seskupily v roj, aby mezi sebou v tanci mohly komunikovat o tom, kde se nachází potrava. Vše je tedy spojeno se Sluncem UV paprsky nyní včely oslepují a včely tak hladoví. Došlo tak k 50% nárůstu populace včely medonosné, která opylovává ovocné stromy.

   Emily bylo včel líto, těch drobných pomocníčků, které mají za zásluhu to, že rostliny vykvétají.

   zdroj, translation http://www.OSUD.cz 2007 by Pavla

  • #4937 Odpovědět
   David1
   Člen

   Našel jsem teď med, se kterým jsem docela spokojený. 🙂

   Jejich způsob chovu včel by mohl být inspiraci pro přechodné obodobí “chovu” včel na statku:


   – Med pochází z konkrétní ekofarmy a není směsí medů různého původu. Takové míchání má obvykle za cíl zakrýt chuťové a fyzikální nedostatky jednotlivých medů.
   – Včely nebyly dokrmovány přes zimu cukrem, ale vlastním medem.
   – Včelstva jsou rozmístěna na jihovýchodním úpatí Levočských vrchů buď přímo v lese nebo ve vodním ochranném pásmu.
   – Včely nejsou léčeny antibiotiky ani ošetřeny pesticidy proti parazitům (toto ošetření je v konvenčním českém včelařství povinné). K léčení včelstev je používáno alternativních prostředků – králíka vratiče, kyseliny mravenčí a mléčné, ořechového listí, tabáku…
   – Včelám se nebrání v rojení a počet stresujících zásahů do včelstev je minimální.
   – Včelstva jsou umístěna v celodřevěných úlech natřených fermeží ze lněného oleje a včelí vosk na výrobu mezistěn je získán při medobraní na ekofarmě.”

   Viz další info od dodavatele Bio nebio o Bio medu květovým z Levočských vrchů tady.

  • #4938 Odpovědět
   Jakub Sedlář
   Správce

   Delší dobu jsem se na Bio med nedíval, tím spíše vítam slovenský a i český med (jak zjišťuji:)) za rovnocennou cenu ke klasickému “českému medu” (známka Českého Svazu Včelařského), natož drahého bio medu dováženého z Itálie.

   Dobrá zpráva je, že asi došlo ke změně nařízení Státní veterinární správy k dodržení použití jednou ročně syntetických chemických prostředků při léčení včelstev v souvislosti s výskytem nákazy (varroáza).

   Pravidla včelí BIO produkce:

   Chovatel, ekologický včelař musí být registrován v souladu se zákony EU a ČR o ekologickém zemědělství a musí respektovat veškeré dané zákonné podmínky, zejména umístit včelstva tak, aby byl zaručen dostatek přírodního nektaru, medovice a pylu pro včely a přístup k vodě. Umístění musí být takové, že v okruhu 3 kilometrů od umístění včelstev se zdroje nektaru a pylu skládají převážně z kultur pěstovaných ekologickým způsobem a/nebo divoce rostoucími rostlinami a zajistit dostatečnou vzdálenost od všech nezemědělských zdrojů znečištění, která by mohla vést k zamoření. Musí vyloučit veškeré cizorodé látky, zejména pak chemické veterinární látky pro léčení včelstev. Je zakázáno umělé přikrmování včelstev, na konci období produkce je třeba včelstvům zajistit dostatečné zásoby medu a pylu k jejich přezimování. Umělá výživa včelstev je povolena, pokud je jejich přežití ohroženo extrémními klimatickými podmínkami. Umělá výživa musí sestávat z medu pocházejícího z ekologického zemědělství, a to přednostně navíc ze stejné jednotky. Úly musí být v zásadě vyrobeny z přírodních materiálů, nezávadných z hlediska životního prostředí a z hlediska včelařských produktů. Více viz Zákon č. 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství, Nařízení Rady (EHS) 2092/91 o ekologickém zemědělství a Konsolidovaná verze nařízení Rady ( EHS ) č. 2092/91 ke dni 21.srpna 2006.

  • #4939 Odpovědět
   David1
   Člen

   Tahle myšlenka pana Pintíře se mi velice líbí: 🙂 “Hlavní filosofií chovu je poznávání života včel a jejich přirozené vedení v souladu s přírodními zákony s cílem bezzásahovosti a získávání plnohodnotných, čistých včelích produktů plných včelí, resp. přírodní, pozitivní energie.

   V jednom textu na svých stránkách píše, že “bez kvalitního pylu včelí společenstvo degeneruje a umírá.” Z čehož odvozuji: stav včelstva odráží stav půdy a rostlin, které člověk pěstuje a ovlivňuje (proto ty rozsáhle včelí nemoci).

  • #4940 Odpovědět
   Anonymní uživatel
   Neaktivní

   Všechno souvisí se vším a nic není náhoda.

  • #4941 Odpovědět
   David1
   Člen

   Poslechl jsem si teď rozhovor Jaroslava Duška s Václavem Uhrem o krasovčelaření. Moc pěkný. V pořadu Duše “K”, na Českém rozhlasu 2 z 28. 9. 2007, tady ke stažení.

   V erbu již 21. vydání stojí slovo KRASOVČELAŘENÍ. Slovo to, pravda, není příliš obvyklé, ale pan Václav Uher, který se již 20 let s láskou věnuje včelám, nás nenechá na pochybách o tom, že prosté “včelaření” prostě nestačí.

  • #4942 Odpovědět
   Anonymní uživatel
   Neaktivní
  • #4943 Odpovědět
   sedlakzika
   Člen

   stále ještě nikdo nemá včelky na přírodní zpusob? Zapomeňte na požadavky zákona adejte možnost včeličkám ať žijí podle svých pravidel. Ony samy si už poradí. hlavně nepřestat po nějakem nezdaru. NEMODELOVAT a vše pujde samo.

  • #4944 Odpovědět
   renttip
   Člen

   Zdravím všechny zájemce o včely podle rad Anastázie. Trošku informací lze získat na fóru Šance pro včely.
   Dále, včely se umístňují do různých úlů a kdo chová včelky s alternativním přístupem i tak má spoustu možností..
   Včelky jsou mojí srdeční záležitostí, přizpůsobuji jim vše, aby měli co nejpřirozenější podmínky, ale například v mých podmínkách bych vpčely mít asi nemohl. Je pravda, že jsem to ještě nezkusil, možná po získání více informací.

  • #4945 Odpovědět
   renttip
   Člen

   Ještě pro doplnění, včely mám v japonských úlech, které jsou ke včelám velmi šetrné. Pro začínající včelaře myslím je japonský způsob ten nejlepší, pak zkusit včelaření podle Anastázie, protože její popis včelaření předpokládá jisté znalosti o životě a chovu včel.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 21 vlákna odpovědí
Odpověď na: včely
Osobní informace:
80 − = 77

Zvonící cedry Ruska | © 2020 Anastasia.cz - Všechna práva vyhrazena. | Ekoobchudek.cz

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account