• Toto téma obsahuje celkem 0 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Anonymní uživatel a poslední změna proběhla před 10 roky a 3 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 0 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #4442 Odpovědět
   Anonymní uživatel
   Neaktivní

   Revoluce zezdola
   Černozem Terra preta má v sobě potenciál zvládnout hned více krizí najednou: klimatickou krizi, hladomor a hygienickou mizérii ve slumech. A to vše bez velkých nadnárodních koncernů, nýbrž formou agrární revoluce zezdola – grassroot-revoluce. Ute Scheub, německá novinářka, navštívila jednoho z jejích znovuobjevitelů, půdoznalce Haiko Pieplowa, na severu Berlína.

   Haiko Pieplow sahá do jednoho ze svých kbelíků a drobí mezi prsty zeminu, která je podle analýz nejúrodnější zeminou světa. Okolo promovaného půdoznalce se v jeho zimní zahradě na okraji Berlína malebně hromadí narcisky a středomořské rostliny. Terra preta umí proměnit odpad v základní surovinu a tím založit pravé regionální cirkulační hospodaření, vysvětluje agrární inženýr. Kdyby se použila celosvětově, byla by sto odebrat ze vzduchu okolo 20 procent kysličníku uhličitého a tím trvale zúrodnit zemi. Snížil by se tím zásadně objem vypouštěných výfukových plynů a současně by se bojovalo proti hladu. Černozem – vyráběna zemědělci a malorolníky, hobby-zahradníky a obyvateli slumů – by mohla spustit doslova revoluci zezdola – „grassroots-revoluci“.

   Terra Preta do Indio, tak zní portugalské označení pro černozem z Amazonie, kde ji poprvé vyrobily staré indiánské kultury. Německým vědcům, mezi nimiž byl i Haiko Pieplow, se podařilo od roku 2005 její výrobní postupy experimentální cestou obnovit. Na jaře nejsou efekty v pieplowské zahrádce a v zimním pavilonku příliš vidět. Ale v létě, tvrdí otec rodiny, je to tu celé zarostlé. Za jižní skleněnou stěnou svého rafinovaně vybudovaného a rafinovaně provzdušněného nízkoenergetického domu pěstuje rajčata, vinou révu, guáve, fíky a granátová jablka, na zahradě se daří ovoci a zelenině z našich zeměpisných šířek. Závan ráje se táhne celým pozemkem. Jak tak mne Pieplow vede domem a ukazuje na všechny ty nádrže a cisterny, v nichž se recyklují odpady – zbytky jídla, hobliny, odpadní voda, výkaly, moč -, tak působí jako moderní alchymista, který dělá z exkrementů zlato – černé zlato.

   Pokračování: https://www.blisty.cz/2010/4/21/art52149.html

   Další články:

   https://www.veronica.cz/?id=248

   https://www.css.cornell.edu/faculty/lehmann/publ/MitAdaptStratGlobChange%2011,%20403-427,%20Lehmann,%202006.pdf

   https://www.css.cornell.edu/faculty/lehmann/publ/MitAdaptStratGlobChange%2011,%20403-427,%20Lehmann,%202006.pdf

   Radim

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 0 vlákna odpovědí
Odpověď na: TERRA PRETA
Osobní informace:
÷ 2 = 1

Zvonící cedry Ruska | © 2020 Anastasia.cz - Všechna práva vyhrazena. | Ekoobchudek.cz

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account