• Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel petr a poslední změna proběhla před 10 roky.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #4456 Odpovědět
   petr
   Člen

   Ahoj všem,
   jak jsem avizoval Jeníkovi v jednom z vláken (“půdy je dost”), žádal mě o nějaké zkušenosti jak vizualizovat to co chceme.

   Než se do toho pustím v zcela samostatném vlákně, rád bych trochu osvětlil i možnosti, které zatím mám nasbírané sám a rád budu pokud přispějete i svými zkušenostmi – je jedno z jakého oboru, hlavně aby to pomohlo při budování.

   Tento popis slouží především těm co s netem a PC moc neumí a rádi by měli nějaký letmý pohled běžného uživatele na co dát pozor, co používat apod.

   [hr]
   Abych pravdu řekl, ač mladší generace i já už mám kolikrát namále stíhat seznamovat se, se stále novými možnosti nových technologií, které letí světem.

   Je to strašně moc, mnoho z toho je jen nepoužitelné bláto na netu a díky tomu množství co člověk přelouská očima ty zajímavé věci mohou být přehlédnuty či nepochopeny.

   Takže nezbývá než používat klasický rozumový filtr. Tzn. určit oblasti, které mě zajímají, pak si najít vhodné kanály (rozuměj weby) na netu, roztřídit si tyto linky (www adresy) do logických sekcí v oblíbených položkách v prohlížeči který používáte.

   Budu zde popisovat pouze věci, které mohou obecně všem mnoho pomoci v teoretické práci na budování RO či RS a zároveň pak dát tomu i praktický výsledek na pozemku.

   Prohlížeče
   Osobně používám už cca 4 roky Maxthon v české verzi (dříve IE2). Je to uživatelsky perfektní prohlížeč a především s ovládáním myší gesty, které ostatní prohlížeče mohou jen kopírovat.
   Ta jednoduchost a nekopromisní výkonost si rozjet několik záložek najednou či dvě stránky vedle (pro porovnání) sebe je opravdu nenahraditelná. Ostatní prohlížeče jako Firefox a Google Chrome tyto funkce mají jako pluginy (pomocné prográmky stažitelné z webu), ale nefungují vždy a tak perfektně jako v Maxthonu.
   Jen upozorňuji, je třeba ho používat do verze 2.x (nejlépe poslední) nikoliv od 3.x
   verze. Ta nová verze je totiž hodně zjednodušená a jaksi se tím odebírájí původní schopnosti 2.x verze, která je osvědčená.

   Nechci vyzdvihovat Maxthon jako něco nej, jen nabízím srovnání jeho základních funkcí (nejsou to pluginy, ale opravdu základní fuknce) a stejně tak mohu doporučit Firefox a Google Chrome jako dobré prohlížeče, které funkcionalitu Maxthonu pouze dohánějí. Např. takové aliasy v Mathonu jsou také super věc. Jedoduše najedete stránku, přes menu uložite krátký název a ten pak stačí zadat do adresy prohlížeče. Např. adresu na toto forum mám pojmenovanou jako písmenko “a”. Nic víc nepotřebuji. Napíšu písmenko “a”, potvrdím entrem a je to. Veškeré aliasy si můžete upravovat v přehledném nastavení a vše v českém jazyce.

   Tolik mé doporučení k prohlížeči.

   Kancelářské programy

   postačí Word, Excel maximálně Power point. Je jedno zda ze sady MS office (MS – placeného) či Open Office (OO – zcela zdarma) či jiné office na Linuxu.

   Jelikož provádím hodně věcí i ve svém zaměstnání na komerčním MS od Gatese, bohužel musím tvořit převážně v něm. Ale nedělá mi potíže používat i jiné systémy a programy, pokud mají funkce, které potřebuji. Je to sice otázka toho, že se člověk neustále učí a vzdělává, zabere to hodně času – ale po těch letech musím říct, že to multiplatformní používání mi dalo mnoho nových vědomostí a impulzů, které využívám na cestě k budování RS.

   Aktuálně se nyní věnuji i využití online office a vůbec počítačového života pro účely komunit ve formě:
   1) online aplikací Google (office, email, blog, RSS)
   2) studuji využití redakčního systému pro veškerou počítačovou činnost v komunitě (.

   V čem vidím výhody ?:
   1) lze kompletně spolupracovat společně na jakémkoliv dokumentu (Excel, Word, prezentace) či činnosti (kalendáře, akce), sdílet soubory, obrázky apod.
   Vše lze také pro jistotu kdykoliv exportovat/importovat na internet a z internetu zpět na své PC. Tzn. je nejvyšší pravděpodobnost, že když dojde k jakýkoliv problémům data se vždy najdou.
   Co se týče soukromí – uvidíte to jen Vy (a povolení lidé) a strejda Google. Vzhledem k tomu, že Google čmuchá dnes všude a vzhledem k povaze potřeb a dokumetů takové komunity, bude jen dobře, když v budoucnu Google “zneužije, využije” či jinak zpracuje informace, protože jen podpoří jeho rozšíření mezi lidmi.

   Nevýhody: je to opravdu jen pro jednoduché dokumenty a excelovské tabulky. Např. u excelu nefuguje tolik potřebná fukce “automatický filtr dat” (pomocí šipek a závislostí), bez něj není Excel excelem. Tzn.: opravdu jen primitivní tabulky, ale to možná může komunitě stačit k práci. U Wordu mi například chybí víceurovňové číslování obsahu apod.

   Další nevýhoda je opravdu pomalejší práce, pokud je člověk už na vyšší úrovni práce. Ale pro mnoho potřeb vystačí i tato poskytnutá úroveň funkcí.
   Chce to tedy vyzkoušet co to umí a zda nabízené funkce a rychlost programu (webu) je pro daný účel dostatečná.

   2) nelze tvořit společně dokumenty (excel, word apod). Avšak lze takové již hotové soubory sdílet stejně jako na tomto foru. Zálohování dat je stejně možné jako v případě bodu 1)

   Malé zamyšlení nad pojmy free(zadarmo) a za peníze

   Osobně jsem hodně srdcem pro free tvorbu na internetu. Tzn. zkráceně “lidé sobě a hlavně zadarmo”. To je taky zkrácená definice operačního systému Linuxu a dnes mnoha velmi dobrých aktivit různých komunit lidí jak na “poli” počítačů, tak na poli s obyčejnou hlínou. Vše co zde uvádím bych také mohl sepsat do nějaké publikace a nechat si za to zaplatit. Ale intuice a srdce mi říká, že rychlejší a lepší cesta je zadarmo a ono se pak vše vrátí jinou cestou a zisk nakonec bude ještě vyšší.

   Proč – pokud jeden vymyslí něco co mohou používat velké počty lidí zdarma a lidem se to libí, člověk věří v dobré lidi a ti pokud chtějí, tak mohou přispět do tvorby či poslat malý obnos na účet jako poděkování nebo např. jen semena rostlin pro zahradu. Když si uživatel udědomí, že mu někdo poskytl informaci či nátroj k něčemu co mu pomohlo, uspořilo čas či něco změnilo k lepšímu, tak získal vlastně něco na co by musel obětovat svoji energii či peníze, než by na to přišel apod. Pak opravdu není problém to druhému člověku vrátit, byť v malém množství. Při velkém počtu se pak taková odměna stává tím co člověka může velmi překvapit a někdy i podpořit k mnohem náročnějším projektům, které pak zase lidé zdarma využijí.

   Je to přesně ten postup jak to dělali naši předkové od nepaměti. Předávali informace, nástroje a zkušenosti jeden druhému. Proto taky kdysi bez počítačů, bez techniky byli schopni postavit např. takové stavby (katedrály), které by dnešní technika a lidé nebyla schopna udělat. Dnes se snaží předky jen napodobit, nic víc.

   A teď si výše uedené srovnejte s tím, že si máte koupit např. CD či DVD s interpretem, který nemá svá alba vždy celá na úrovni, ale jen např, jednu skladbu.
   Donedávna nebyla možnost koupit si jednu píseň, která z celého CD stála jediná za investici peněz. Utratíte průměrně mezi 300-600 kč a z produktu využijete opravdu jen 10%. Nehledě na to, že sám autor dostane mizivé procenta z ceny toho CD či DVD. Většinou se jen napakují lidé (distributoři), kteří tomu nedali vůbec nic a jen využívají věhlasu autora. Na netu už je hodně článků ohledně poměru odměny autora a distributora versus náklady na výrobu.

   Bohužel dnešní konzumní společnost živí mnoho zbytečných profesí, mnoho jich má neodpovídající výplaty oproti skutečnému přínosu pro společnost a zase naopak, mnoho lidí jen dře ze dne na den v mizerných podmínkách za mizerné peníze na pozicích kolikrát přínosnějších.
   Ale nechci to zde rozvádět – to je na hodně dlouhou diskusi (příčiny a náprava, zisk)
   a mnoho lidí zde bude mít rozdílné pohledy, vždy poplatné tomu v jaké příjmové skupině se nachází a málokdo má zkušenosti ze všech těchto úrovní, takže debata by nebyla přínosná a sklouzlo by to v něco nepěkného. Takové vlákno lze řešit jen mezi lidmi, kteří už budují či dobudovali RS či RO a funguje jim to.

   Další pomocné programy

   z fotek doporučuji prohlížeč XnView, naprosto dostačuje pro cokoliv.

   u programů na strukturované grafické poznámky se mi libí FreeMind, což je vlastně mapa myšlenek složená do pavouka. Prostě chlívky (poznámky) spojené linkami.

   Grafické a CAD vizualizační programy
   Tak tady bezkokurenčně vede Sketchup od firmy Google. Je to 3D modelář zcela zdarma, který už zvládá ovládat i má 8-letá dcera (modeluje v něm 3D podobu svého domečku)

   Tento program je natolik pro naše potřeby tvorby RS a RO super, že mu věnováno samostatné a hodně dlouhé vlákno.

  • #6449 Odpovědět
   elerik
   Člen

   Zapomínáš na jeden uplně nejlevnější, nejdostupnější a nejjednoduší program na světě Petře. A ten máme každý ve své hlavě 🙂 A když to nejde tak pořád pořád cvičit vizualizace. Procházet se tam můžete, přivonět, ucítit větřík. A hlavně, vytváříte tu myšlenku silnější a silnější. Časem se navíc obrazotvornost zvyšuje zvyšuje 🙂 užívejte s láskou 🙂

  • #6450 Odpovědět
   petr
   Člen

   @elerik wrote:

   Zapomínáš na jeden uplně nejlevnější, nejdostupnější a nejjednoduší program na světě Petře. A ten máme každý ve své hlavě 🙂 A když to nejde tak pořád pořád cvičit vizualizace. Procházet se tam můžete, přivonět, ucítit větřík. A hlavně, vytváříte tu myšlenku silnější a silnější. Časem se navíc obrazotvornost zvyšuje zvyšuje 🙂 užívejte s láskou 🙂

   To o čem mluvíš Eleriku není pro mne program. Pro mě je vizualizace z hlavy systém na kterém jede až ten program o kterém mluvíš či mluvíme.
   Tzn. přesně vidím co chci aby tam bylo (a to nejen zahradu, okolí apod.), ale abych nezůstal jen u neprovedeného snu musím vědět kolik toho utáhnu finančně a tam je ti vizualizace téměř k ničemu.
   Navíc nechci tu základnu stavět 5 let, když potřebuji na svém pozemku co nejdříve taky žít. A toto mi žádná vizualizace nezajistí, tedy já zatím nejsem na takové úrovni schopnosti vizualizovat kolik mě to bude stát :-). Ze vzduchu to totiž nevybuduji.

   Je něco jiného budovat zahradu v hlavě a něco jiného dům a další čistě nepřírodní činnosti či objekty (skleníky, vodní kaskády, jezírko apod) tak, aby byly také plně funkční během krátké doby.
   Vše sá dá samozřejmě dělat pomalým způsobem, ale finančně to vyjde stejně ne-li hůř.

   Myslím že až příjde řada na ten dům, dáš mi zapravdu, že ač budeš schopen dokonalé vizualizace nějakého domu v hlavě, těžko si z té vizualizace spočítáš kolik bude stát, kolik materiálu bude potřeba a především jiné návaznosti na vodní hospodářství na pozemku apod.

   Sketchup je tužka a papír v elektronické podobě, ale s nepoměrně jednoduší editací a časovou náročností na potřebné souvislosti.

   Přeju ti jen to nejlepší a pokud to vše dokážeš bez jediné tužky a papíru, pak smekám, protože v dnešní době je to opravdu neskutečný výkon vše zmastit z hlavy a zároveň tak aby člověk nezůstal stál v půlce záměru.

   Už to uzavřu. Říkal jsem, že tato sekce nebude o teorii 🙂

  • #6451 Odpovědět
   elerik
   Člen

   SketchUp také znám a používal jsem.
   Je dobrý, snadný, má i pár zajímavých užitečných funkcí, které se mohou hodit.

  • #6452 Odpovědět
   petr
   Člen

   @elerik wrote:

   SketchUp také znám a používal jsem.
   Je dobrý, snadný, má i pár zajímavých užitečných funkcí, které se mohou hodit.

   Tak neváhej a poskytni zkušenosti s využitím v praxi pro naše potřeby. Ostatní si pak mohou vybrat co se bude hodit.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
Odpověď na: RO, RS a moderní technologie
Osobní informace:
10 ÷ 1 =

Zvonící cedry Ruska | © 2020 Anastasia.cz - Všechna práva vyhrazena. | Ekoobchudek.cz

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account