Zvolené téma obsahuje celkem 0 odpovědi. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel  Jakub Sedlář a poslední změna proběhla před 13 roky, 3 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #4241 odpověď
   Jakub Sedlář 
  Správce

  Hamburk/Plzeň – 1. listopadu 2006 – Skupina 18 nevládních organizací ze 14 zemí Evropy vyzvala obchodní řetězec LIDL, aby podstatně omezil kontaminaci prodávaného ovoce a zeleniny pesticidy a aby prodával produkty biozemědělství a FAIR TRADE (1, 2).

  “Vyzvali jsme firmu LIDL, aby i v České republice co nejdříve prodávala potraviny (zejména ovoce a zeleninu) bez zbytků pesticidů a aby zavedla přinejmenším stejné standardy a opatření pro omezení obsahu pesticidů, které už zavedla v Německu. LIDL by měl také v Česku zavést prodej biopotravin a FAIR TRADE potravin. Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ) se proto připojila ke společnému dopisu, který firmě LIDL odeslala skupina 18 nevládních organizací ze 14 zemích, kde řetězec LIDL provozuje své prodejny”
  , uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika.

  Firma LIDL vykázala v obsahu pesticidů v ovoci a zelenině v roce 2005 nejhorší výsledky mezi německými obchodními řetězci. V reakci na tato zjištění a na následnou kritiku spotřebitelů zavedl německý LIDL počátkem roku 2006 opatření pro snížení obsahu pesticidů v čerstvých potravinách. LIDL slíbil v Německu zpřísnit systém kontroly kvality a zavést vnitřní limity pro obsah pesticidů na úrovní 1/3 oficiálních německých maximálních přípustných koncentrací pesticidů. LIDL také následně ve všech svých německých obchodech začal nabízet biopotraviny a FAIR TRADE výrobky. Navíc německý LIDL ohlásil, že bude prodávat potraviny s certifikátem systému QS (3), který bude sledovat i obsah pesticidů. Počátkem října LIDL ohlásil v Německu, že zastaví prodej konvenčně pěstovaných grepů, protože u nich byly dlouhodobě prokazovány vysoké hladiny pesticidů.

  “Program společnosti LIDL se pro tuto chvíli jeví omezený jen na Německo. Ale zbytky pesticidů jsou nacházeny i v dalších zemích a spotřebitelé v České republice si nepochybně zaslouží stejnou míru ochrany jako v Německu,” uvedl MUDr. Miroslav Šuta

  Monitoring prováděný v Evropské unii stále prokazuje překračování zákonných limitů pro obsah pesticidů v potravinách a rozšířenou kontaminaci ovoce a zeleniny (4). Podle posledního průzkumu veřejného mínění obyvatel Evropské unie jsou zbytky pesticidů v potravinách vnímány jako jedno z největších ohrožení. Své obavy z obsahu pesticidů v ovoci a zelenině vyjádřilo 63% dotazovaných (5).

  Řetězec LIDL v minulosti v České republice proslul zejména “záhadným” kácením zeleně v okolí firmou budovaných nebo provozovaných supermarketů. V letech 2003-4 upozornila organizace Greenpeace na to, že řetězec LIDL v ČR prodával kosmetiku obsahující silný kontaktní alergen methyldibromo glutaronitril (MDGN), který způsobuje tzv. kontaktní dermatitidu, tedy alergický kožní zánět (6).

  Faksimile dopisu ve formátu PDF je k dispozici ke stažení ZDE

  Poznámky pro editory:

  (1) Společný dopis firmě LIDL podepsaly nevládní organizace z Portugalska, Belgie, Slovenska, Slovinska, Rakouska, Německa, Itálie, Francie, Velké Británie, Chorvatska, Řecka, Polska, Nizozemí a České republiky.

  (2) FAIR TRADE – Spravedlivý obchod je obchodní partnerství s cílem přímo a účinně podpořit znevýhodněné výrobce z rozvojových zemí, čehož se snaží docílit hlavně poskytováním férových obchodních podmínek pro zapojené výrobce, důrazem na dodržování základních norem pracovního práva a ochrany životního prostředí a zvyšováním informovanosti spotřebitelů o situaci malých zemědělců a řemeslníků v rozvojových zemích. Více: https://www.fairtrade.cz

  (3) https://www.q-s.info

  (4) Zpráva o monitoringu pesticidů v evropských potravinách konstatuje, že více než 5% vzorků překračuje zákonné limity pro obsah pesticidů. Téměr polovina všech vzorků vykázala zbytky pesticidů. Zdroj: Evropská komise: Monitoring of pesticide residues in products of plant origin in the EU, Norway, Iceland and Lichtenstein – 2003 results, (2005).

  (5) Zdroj: Special Eurobarometer Risk Issues, February 2006

  (6) Riziková kosmetika s alergenem MDGN

  Zdroj: Společnost pro udržitelný život


  Je příjemně si potvrdit vlastní úsudek k této poněkud prapodivné společnosti – už samotná marketingová masáž Lidlu, vyskakující z všemožných novin na nás v tempu nevídaném, působí dosti agresivně a pociťuji ji jako něco silně nepřirozeného, manipulujícího (jako ostatně většina reklamy) až nechutného (ano..ne – chutné). Málo informovaní (či spíše citlivý) lidé se žel na tento lep třeskutě levných cen chytají jako mouchy na lep a netuší, jak snadno podléhají na čísi diktát dle hesla: ” Když ptáčka chytají, pěkně mu zpívají” nebo “Za málo peněz, hodně muziky” – to, že se ona muzika nedá poslouchat, už spokojený zákazník nevnímá, má totiž špunty v uších, klapky na očích a o chuť snad dočista přišel. Kdo někdy ochutnal zeleninku vypěstovanou s láskou, mi určitě dá zapravdu (a asi Vás na těchto stránkách nebude málo 😆 ).
  Řeklo by se: “Lehce nabyl a lehce pozbyl” – pozbude však svého zdraví na těle a mysli, které se za čas ozve se svou bolestivou písničkou, která mu zněla v žaludku léta předtím. Doufejme ve včasným obratu před otupením a proměnou mozku na kaši.
  Když “musím”, a nejdu zrovna kolem Zdravé výživy nebo nemám nakoupeno od Eko(Bio)zemědělce, vcelku rád zavítám do Delvity, která má širokou nabídku bio a hlavně se brání GMO i pod svou značkou.
  Ovšem, jak víme, nic se nemůže rovnat tomu, co s láskou vzejde na vašich vlastních zahrádkách 8) .

Odpověď na: Prodávejte potraviny bez pesticidů v celé Evropě!
Osobní informace:
− 2 = 1

Zvonící cedry Ruska | © 2020 Anastasia.cz - Všechna práva vyhrazena. | Ekoobchudek.cz

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account