• Toto téma obsahuje celkem 0 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel namu a poslední změna proběhla před 13 roky, 11 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 0 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #4233 Odpovědět
      namu
      Člen

      dovoluji si uvést článeček, který se mi dostal do rukou:

      Dopadneme jako krysy?.
      Stojí ekonomické zájmy nad možností plíživé genocidy?Všeobecně se věří, že krysy, švábi a cyanobakterie mohou přežít každou biologickou katastrofu. Nedávno však výzkumníci opět jednou konstatovali, že existují opožděné otravy, které mohou pozvolna zahubit i hodně odolné krysy.Vůdčí expertka Ruské akademie věd z Institutu pro vyšší nervovou činnost a neurofyziologii, doktorka biologie Irina Jermakova, provedla experiment na krysách. Krysy jsou tradičně využívány k důležitým experimentům protože jejich morfologie a biochemie je podobná lidské.Experimentální krysy dostávaly potravu obsahující geneticky upravené složky (byla to soja). Krysy sice experiment přežily, avšak výrazně změnily chování: znervózněly, byly znepokojené a navíc bezdůvodně agresivní. Výzkumníci poté odhalili abnormální patologické změny na játrech a varlatech krys.
      Mnohem významnější ovšem bylo, že se u potomků experimentálních krys krmených GM stravou projevily skutečně děsivé problémy. Ukázalo se, že cizí potravní komponenty jsou pro krysí potomstvo smrtící. Většinou přežijí všechny krysy z jednoho vrhu. Ale v tomto případě se přes 55% mláďat použitých experimentálních krys narodilo mrtvé nebo pošla brzy poté. Jejich smrt nadto byla opravdu mučivá, pitvy prokázaly otoky na vnitřnostech. Zdravotní stav zbylých nově narozených krys byl vážně narušen. Také jejich matky neprojevovaly žádný obvyklý aktivní mateřský instinkt.Podobné experimenty s jinými zvířaty přinesly přibližně stejné výsledky.
      Výzkum tedy odhalil, že transgeny mají zhoubné důsledky pro potomstvo a ve skutečnosti představují časovanou biologickou zbraň.Geneticky upravené potraviny (GMP) mají své stoupence i oponenty. Nadto je třeba si uvědomit, že transgenové produkty jsou velice ziskové. To znamená, že jejich příprava souvisí s významnými ekonomickými zájmy.Ti, kteří podporují kultivaci transgenických rostlin a produkci výrobků s geneticky upravenými komponenty říkají, že podle výsledků rozsáhlých výzkumů jsou používané komponenty dokonale spolehlivé. Mezinárodní nevládní organizace Greenpeace ovšem s takovým prohlášením nesouhlasí. Greenpeace konstatuje, že výzkumné ústavy, které údajně prokázaly neškodnost těchto geneticky upravených komponentů, nedovedou o bezpečnosti transgenů poskytnout precizní informace a dokonce brání vážným zájemcům v tom, aby se s nimi mohli seznámit.Je pravdou, že dosud neexistuje žádná spolehlivá informace dokazující nebezpečí transgenů pro lidi, ale tragédie experimentálních krys je skutečně alarmující. Rusové nepochybně mají právo být informováni o produktech obsahujících geneticky upravené složky, aby se mohli sami rozhodnout zdali je zahrnou či nezahrnou do každodenní stravy. Stejně důležité ovšem je zamezit tomu, aby nepoctiví producenti nepodváděli zákazníky co se týče obsahu jejich produktů.
      Podle nedávných údajů ruského Centra průzkumu veřejného mínění, přes 95% Rusů dává přednost produktům neobsahujících transgenové složky, dokonce i když jsou dražší a pokud jde o geneticky upravené komponenty v kojenecké a dětské stravě je většina rodičů absolutně proti.Rusko v současné době nemá žádný jednotný systém označení produktů obsahujících geneticky upravené složky. To znamená, že i když producenti tvrdí že nepoužívají žádné geneticky upravené součásti mohou to ještě stále dělat skrytě a podvádět zákazníky.Aktivisté Greenpeace zahájili nezávislý výzkum zaměřený na zjištění, zda produkty označené jako výrobky bez transgenových složek jich jsou opravdu prosté. Experti v rámci výzkumu studovali klobásy vyráběné ve velkých ruských městech, krabí tyčinky produkované v Kaliningradské oblasti a Číně a dětskou stravu, sestávající z bramborové kaše a kondenzovaného mléka, vyrobenou ruskými pobočkami zahraničních společností. U 18 ze 42 testovanch produktů se prokázalo, že neobsahují opravdu žádnou s transgenových složek, 6 produktů obsahovalo jen setiny geneticky upravených součástí a 10 produktů ne více, než 1,33%. Avšak v šesti druzích klobás a krabích tyčinek jich bylo až příliš mnoho.Greenpeace oznámila výsledky experimentu uprostřed října; není vyloučeno, že všeobecná situace v Rusku je tristní. Výsledky experimentu Greenpeace se dnes zdají být jediným spolehlivým vodítkem pro výběr bezpečných produktů bez transgenů. Dnes, kdy ruské obchody nabízejí značný výběr a Rusové mají možnost volby, měli by si vždy připamatovat osud experimentálních krys krmených potravou s transgeny a jíst jen taková jídla, která neohrožují zdraví.
      Zdroje:
      hhttps://www.physorg.com/news7559.html
      https://www.sciencedaily.com/upi/?feed=Science&article=UPI-1-20051025-14341500-bc-russia-gmos.xml
      https://www.sciencenewsdaily.org/story-7559.html

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 0 vlákna odpovědí
Odpověď na: manipulace genetiky
Osobní informace:
1 × 4 =

Zvonící cedry Ruska | © 2020 Anastasia.cz - Všechna práva vyhrazena. | Ekoobchudek.cz

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account