Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #4157 Odpovědět
   Jakub Sedlář
   Správce

   Jak vypěstovat cedry

   A. Sorokin, město Zagorsk, lesník

   Lesníci naší země, jedním z předních je třeba jmenovat V.V. Assanova, vyvrátili všeobecné mínění o tom, že pěstovat cedr je neobyčejně těžké, protože roste pomalu. V přírodních podmínkách, v tajze, cedr začíná plodit ve věku 40-50 let. Semenné cykly se opakují po 5-8 let. Při umělém sázení, s hnojením, ošetřováním, některé formy cedru vyrostou 1,5 m za rok, plodit začínají v průběhu 15-20 let od sadby a plodí ob 2-3 roky a někdy i každoročně.

   Aby vyrostli cedrové borovice, jsou potřebné semena – cedrové oříšky. Samozřejmě je lépe, jsou-li jakostní, prověřené na klíčivost, solidní semena. Pokud se sází oříšky koupené v obchodě je třeba počítat s tím, že jejich klíčivost může být malá. Nejlepší doba pro výsev cedru je konec dubna-počátek května. Před tím, asi 90 dnů, je nutno udělat přípravu před setbou – stratifikaci. Jsou-li vysazena nepřipravená semena, vzklíčí nepoškozená, ale příští jaro.

   Je možné sadit semena i na podzim bez přípravy. Je ale potřebné vystihnout čas těsně před prvními mrazíky, aby je hlodavci nezničili. Sadbu určitě přikrýt listím, aby nepromrzla.

   Ze všeho nejnadějnější je jarní výsev s předcházející stratifikací semen. Nejprve je třeba je připravit: ponořit na
   2 hodiny do 0,5 % roztoku hypermanganu. Toto předchází onemocnění klíčících semen.

   Následující operace – namáčení. Cedrové oříšky se zalévají horkou vodou (40-50 ° C), namáčejí tři dny. Vodu každý den měnit. Potom je třeba oříšky pečlivě promíchat s trojnásobným množstvím rašeliny nebo středně zrnitým, dobře omytým říčním pískem. Písek nebo rašelina má být vlhká. Tolik, aby se písek sevřený v dlani nerozsypal a voda přitom neukápla, ale z rašeliny, sevřené v pěsti, voda musí občas ukápnout.

   Připravenou směs semen s rašelinou zasypeme pískem do dřevěné,10-20 cm hluboké přepravky. V bočních stěnách i ve dně přepravky jsou udělány díry a pod přepravku se uloží hranolky.Vše z důvodu přístupu vzduch. Jednou za 15 dní směs písku nebo rašeliny se semeny dobře promíchat a zavlažit do počátečního stavu. Stratifikace musí probíhat při teplotě + 4-6 ° C ve sklepě nebo chladničce. Snížení teploty na – 4° C se připouští, ale ne více, jak 2-3 dny. Je-li stratifikace provedena správně, k době výsevu větší část semen již vyklíčí.

   A nakonec, výsev do půdy. Pro cedr vyhovují nejvíce půdy nepříliš suché písčité nebo nepříliš mokré písčitohlinité půdy. Semena se vysévají do hloubky 2-3 cm. Sadbu určitě mulčit – přikrýt shora vrstvou pilin nebo rašelinou. Toto chrání půdu před vysycháním, udusáním zálivkou nebo deštěm a před zarůstáním plevelem.

   Je zajímavé pozorovat, jak vzchází cedr. Nejdříve se objeví zelený klíček. Pak se napřimuje a vytahuje ze země skořápku oříšku. Doslova čepička na vrcholu stvolu a v ní zbytky ještě dobrého oříšku. Postupně se odhaluje smaragdově zelená metlička jehličí a oříšek upadne. Ale v době, kdy se houpe na stvolu, přitahuje pozornost ptáků – havranů, strak, sýkor. Zobou ořech a velmi brzy přijdou na to, že jsou oříšky zasazeny v zemi a přehrabují sadbu. Neuhlídáte-li je, vše zmizí. Proto je lépe sadby přikrýt krytím z vrbových proutí nebo podobných. Kryty položte na hranolky tak, aby byly 5-7 cm nad zemí. Je to výborná ochrana proti ptákům i slunečnímu sálání. Přibližně za měsíc je můžete sklidit.

   Následující péče o výsev cedru je běžná: odplevelení, kypření půdy, zalévání. Hnojit půdu je nejlépe kravskou močůvkou (zředěnou vodou v poměru 1:10). Prvých 5-6 let nejsou přírůstky cedru příliš velké. Pak se zřetelně zrychlují a tehdy je možno očekávat první úrodu cedrových oříšků.

   Návod na sázení cedru

   1) Rozloupněte šišku.

   2) Semínka-oříšky namočte ve vodě pokojové teploty na 2-3 dny. Když některá semínka vyplavou na povrch, značí to, že nejsou vhodná k sázení. Ostatní můžete sázet.

   3) Smíchejte oříšky s rozžhaveným pískem v poměru 1 díl semínek ke třem dílům písku.
   Pak proveďte zchlazovací proceduru. Umístěte tento substrát s oříšky na dobu nejméně 4 měsíců do teploty -1°C až +1°C (spodní část chladničky, sklep atd.). Při tomto procesu je potřeba přístupu vzduchu.

   4) V připravené zemině (lehká, vzdušná písčitohlinitá nebo hlinitopísčitá půda, vyvarujte se těžkých a jílovitých zemin) vyhloubíme jamky 3-6 cm a semínko sázíme špičatější částí dolů.
   Vzklíčí až za cca 15-20 dnů.

  • #4889 Odpovědět

   😆

  • #4890 Odpovědět
   sedlakzika
   Člen

   neví někdo kde sehnat semínka cedru nebo semenné šišky. Už mi došly a chtel bych si je namnožit do cedrového hájku

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Jak vypěstovat cedry
Osobní informace:
2 + 5 =

Zvonící cedry Ruska | © 2020 Anastasia.cz - Všechna práva vyhrazena. | Ekoobchudek.cz

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account